Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MEISSEN figurin, Fångandet av Tritoner, 1800-talets andra hälft, två nymfer och en putto hjälps åt att fånga en flyende Triton i ett nät, fundamentet rikt dekorerat med havslevande djur och växter, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, modelnummer C 35 samt 125 i godset, målrnummer 45 i guldlack, bemålat porslin, höjd ca 30,5, bredd 25 samt djup 18 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Ett nagg berdvid ett snäckskal längst till höger

689387

2019-10-17