Meissen figurin
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MEISSEN figurin, Fångandet av Tritoner, 1800-talets andra hälft, två nymfer och en putto hjälps åt att fånga en flyende Triton i ett nät, fundamentet rikt dekorerat med havslevande djur och växter, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, modelnummer C 35 samt 125 i godset, målrnummer 45 i guldlack, bemålat porslin, höjd ca 30,5, bredd 25 samt djup 18 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Ett nagg berdvid ett snäckskal längst till höger
689387
2019-10-17