Meissen figurin
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MEISSEN, figurin,, "Kärlekslektionen" sent 1800-tal, omgiven av fyra kvinnor och två flickor undervisar Cupido i konsten att älska och med en pil ena handen dikterar han ur en bok, märkt med korsade klingor i underglasyrblått och modelnummer F 74 i godset, bemålat porslin, kvalitetsgrad C, höjd ca 30, bredd 23 samt djup 21 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Under figurinen fabrikationsfel i form av sprickor i godset, några små nagg på blommor
689388
2019-10-17