Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MEISSEN, figurin,, "Kärlekslektionen" sent 1800-tal, omgiven av fyra kvinnor och två flickor undervisar Cupido i konsten att älska och med en pil ena handen dikterar han ur en bok, märkt med korsade klingor i underglasyrblått och modelnummer F 74 i godset, bemålat porslin, kvalitetsgrad C, höjd ca 30, bredd 23 samt djup 21 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Under figurinen fabrikationsfel i form av sprickor i godset, några små nagg på blommor

689388

2019-10-17