Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MEISSEN, figurin,1800/1900-tal, jägare omgiven av jakthundar spetsar ett vildsvin, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, modellnummer 220 samt 1047 i godset, målarnummer 111 i guldlack, bemålat porslin, kvalitetsgrad C, höjd ca 20, sockelns diameter 14 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

689389

2019-10-17