Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MEISSEN, figurin, "Greve Bruhls skräddare", 1900-tal, en kringresande skrädddare ridande på en getabock och med killingar i en tunna på ryggen, märke med korsade klingor i underglasyrblått samt i godset modellnummer 73011 samt 146 X, målarnummer 43 i järnoxidrött, bemålat porslin, höjd ca 24 samt bredd 17 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

689392

2019-10-17