Meissen bordspendyl
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MEISSEN, bordspendyl, 1800-talets andra hälft, utförd tvådelad med ett fritt stående fundament, pendylen kröns av ett kurtiserande par med blomstergirlander, under urtavlan samt på sockelns front motiv med kärlekspar, i relief blommor och blad längs pendylen och sockelns kanter, för övrigt med dekor av blommor och insekter, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer 573 54, bemålat porslin, urverket märkt "Lenzkirch" nyckel finns, höjd ca 60, bredd 32 samt djup 24 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Flera nagg på blomsterdekoren, främst på sockeln, funktionen garanteras ej
689396
2019-10-17