Meissen bordspendyl

Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl
Meissen bordspendyl

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

MEISSEN, bordspendyl, 1800-talets andra hälft, utförd tvådelad med ett fritt stående fundament, pendylen kröns av ett kurtiserande par med blomstergirlander, under urtavlan samt på sockelns front motiv med kärlekspar, i relief blommor och blad längs pendylen och sockelns kanter, för övrigt med dekor av blommor och insekter, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer 573 54, bemålat porslin, urverket märkt "Lenzkirch" nyckel finns, höjd ca 60, bredd 32 samt djup 24 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Flera nagg på blomsterdekoren, främst på sockeln, funktionen garanteras ej

689396

2019-10-17