Meissen prydnadskopp

Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp
Meissen prydnadskopp

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

MEISSEN, prydnadskopp med fat, 1900-tal, motiv med Fredrik den store, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, porslin, höjd ca 16, fatets diameter 17 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Kuntoraportti

Lagningen där övredelen av hänkeln går på koppen

689397

Päivämäärä:

2019-10-17