Meissen figurin
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MEISSEN, figurin, Musicerande barn, 1800-talets slut, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, samt modellnummer B 24. och 51 i godset, målarnummer 73 i guldlack, bemålat porslin, höjd ca 18, största vidd 16 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Pojkens dirigentstav avbruten och lagad
689403
2019-10-17