Meissen chokladkanna
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MEISSEN, chokladkanna, 1750/60-tal, märkt med korsade klingor samt stämpelmärkt 28 i godset, handtag i svarvat lövträ, detaljer i mässing/brons, målad floral dekor, locket ej original, bemålat porslin, höjd ca 16 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Locket ej original, nagg på dess knopp, kantnagg i godset på undersidan
689404
2019-10-17