Meissen chokladkanna

Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna
Meissen chokladkanna

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

MEISSEN, chokladkanna, 1750/60-tal, märkt med korsade klingor samt stämpelmärkt 28 i godset, handtag i svarvat lövträ, detaljer i mässing/brons, målad floral dekor, locket ej original, bemålat porslin, höjd ca 16 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Locket ej original, nagg på dess knopp, kantnagg i godset på undersidan

689404

2019-10-17