Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MEISSEN, figurin 1800-talets slut, Fyra putti samlade kring en eld, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, samt i godset märkt 2453 samt 78, bemålat porslin, höjd ca 9,5 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Avbrutna fingertoppar på några av händerna

689494

2019-10-17