Strålkastare för film och teater Fototon

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STRÅLKASTARE för film och teater, 1940/50-tal, Fototon, för film, grålackerad metall, höjd ca 195 cm

PROVENIENS: Stocksundsstudion, Hasse & Tages var delägare i i mitten av 60-talet och spelade in föreställningen Gula Hund där 1966.
Redan 1967 flyttade TRU (TV och radio i undervisningen) in och övertog lokalerna.TRU övertog också viss utrustning som fanns i lokalerna. Där av att strålkastaren nu är märkt med TRU.

Slitage och skador

689499

2019-10-16