Teckning Sven Hedin

Teckning Sven Hedin
Teckning Sven Hedin
Teckning Sven Hedin
Teckning Sven Hedin
Teckning Sven Hedin
Teckning Sven Hedin

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVEN HEDIN (1865-1952): Stormningen av Konstantinopel 29 maj 1453, signerad S H, svartkrita på papper, 32x22cm
a tergo Sven Hedins egenhändiga manuskript på engelska

PROVENIENS: Sven Hedin, publicerad i hans bok My Life as an Explorer. Cassel and Company, Ltd. London, New York, Toronto and Melbourne, 1926, kapitlet Constantinople, s. 37

689591

2019-10-23