Sven Hedin teckning

Sven Hedin teckning
Sven Hedin teckning
Sven Hedin teckning
Sven Hedin teckning

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SVEN HEDIN (1865-1952): "Prayer Wheel in Tashi-gembe", signerad och daterad S H -25, tusch på papper, bildyta ca 31x21 cm

PROVENIENS: Sven Hedin, publicerad i hans bok My Life as an Explorer. Cassel and Company, Ltd. London, New York, Toronto and Melbourne, 1926

689600

2019-10-23