Figurin Meissen

Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen
Figurin Meissen

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MEISSEN, figurin, 1900-tal, putti som vinskördare, sannolikt ur årstidsgrupp, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer 2716, bemålat porslin, höjd ca 13,5 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

689636

2019-10-17