Violin Johann Gottfried Liebich
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VIOLIN, Johann Gottfried Liebich (1752-1824), Tyskland, daterad 1798, lock i gran, sidor och lönn, massivt bakstycke, hals greppbräda, stall och stämskruvar i ebenholtz, invändigt etikettmärkt, längd ca 59 cm, i hårt fodral
Åldersrelatearat slitage, nötningar, repor, märken, snäckans baksida med skav
689746
2019-10-18