Fåtöljer rokokostil

Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil
Fåtöljer rokokostil

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, rokokostil, omkring 1900, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, dekor av rocailler, voluter och akantus, löst stoppad rygg, märkta inventarienummer 518 & 519, sitthöjd 43 cm

Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 200, jämför fåtölj av Jacob Stenbom

Smärre skador, fyra mässingsbleck saknas

689781

2019-10-17