Fåtöljer rokokostil
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rokokostil, omkring 1900, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, dekor av rocailler, voluter och akantus, löst stoppad rygg, märkta inventarienummer 518 & 519, sitthöjd 43 cm
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 200, jämför fåtölj av Jacob Stenbom
Smärre skador, fyra mässingsbleck saknas
689781
2019-10-17