Bordspendyl gustaviansk Beurling

Klubbat för:

5 000 SEK

7 000 SEK

BORDSPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Beurling, Stockholm (Per Henrik B., mästare i Stockholm 1783-1806), vit marmor med beslag av delvis brännförgylld brons, höjd 5138,5 cm, nyckel och pendel finns

Mindre ytslitage, emaljen med sprickor samt skada vid nyckelhålet. Dekordelar saknas

689795

2019-10-16