Bordspendyl gustaviansk Beurling
Klubbat för:
5 000 SEK
7 000 SEK
BORDSPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Beurling, Stockholm (Per Henrik B., mästare i Stockholm 1783-1806), vit marmor med beslag av delvis brännförgylld brons, höjd 5138,5 cm, nyckel och pendel finns
Mindre ytslitage, emaljen med sprickor samt skada vid nyckelhålet. Dekordelar saknas
689795
2019-10-16