Kappa Pret-â-porter
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
RAMOSPORT, regnkappa, 1980-tal, trenchcoatmodell i svart polyuretan, krage med slag, knäppes med knappar, knytband i midja, två snedställda fickor, ettikettmärkt Ramosport, Harrods Knightsbridge, rygglängd ca 135 cm, storl 40
Anne Marie Beretta f. 1937 är en fransk modedesigner som började sin karriär som kostymör för teater. 1968 började hon designa funktionsplagg så som regn- och vindkappor för Ramosport Paris. Hennes mest igenkända signaturplagg sakapade hon 1981 för Max Mara, den så kallade kappan , ´101801´, som trots sina tydliga influencer från 80-talet fortfarande är i produktion
Ingår i temaauktionen Pret-â-porter Europeisk mode från 6 decennium 1960-2010
Bruksslitage
689944
2019-11-20