Kappa Pret-â-porter

Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter
Kappa Pret-â-porter

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

RAMOSPORT, regnkappa, 1980-tal, trenchcoatmodell i svart polyuretan, krage med slag, knäppes med knappar, knytband i midja, två snedställda fickor, ettikettmärkt Ramosport, Harrods Knightsbridge, rygglängd ca 135 cm, storl 40

Anne Marie Beretta f. 1937 är en fransk modedesigner som började sin karriär som kostymör för teater. 1968 började hon designa funktionsplagg så som regn- och vindkappor för Ramosport Paris. Hennes mest igenkända signaturplagg sakapade hon 1981 för Max Mara, den så kallade kappan , ´101801´, som trots sina tydliga influencer från 80-talet fortfarande är i produktion

Ingår i temaauktionen Pret-â-porter Europeisk mode från 6 decennium 1960-2010

Bruksslitage

689944

2019-11-20