Keith Haring

Keith Haring
Keith Haring
Keith Haring
Keith Haring

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KEITH HARING, (1958-1990), "Anti-Nuclear Rally Poster", 1982. Limited Edition Print. Litografi på glaserat papper, signerad med tusch K. Haring -82. Bildmått 61 x 46 (64 x 49) cm.

Konstnären Keith Haring har främst blivit känd för sin livliga gatukonst, men har likt Banksy en betydligt mer allvarlig och aktivistisk underton i sin konst, inte minst kring girighet, politiska konflikter, rasism och ekokritik.

Tema: Kontemporär konst - Visioner i rymden och på jorden.

Slitage, rispor, mittveck.

689947

2019-10-16