2 etiopiska sablar
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABLAR, 2 st, ca. 1940-tal, Etiopien, en slät kappa, den andra med avslut i form av lejonmaskaron, märkta med Lejonet av Juda (Haile Selassies märkning), båda med läderbaljor med präglat mönster, total längd ca respektive cm
PROVENIENS: Hemförda från Etiopien under 1940-talet, av svensk stridspilot, vilken stred för Haile Selassie.
Blad med kraftig korrosion, baljor med skador
689967
2019-10-18