2 etiopiska sablar

2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar
2 etiopiska sablar

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

SABLAR, 2 st, ca. 1940-tal, Etiopien, en slät kappa, den andra med avslut i form av lejonmaskaron, märkta med Lejonet av Juda (Haile Selassies märkning), båda med läderbaljor med präglat mönster, total längd ca respektive cm

PROVENIENS: Hemförda från Etiopien under 1940-talet, av svensk stridspilot, vilken stred för Haile Selassie.

Blad med kraftig korrosion, baljor med skador

689967

2019-10-18