Slaget vid Adwa oljemålning

Slaget vid Adwa oljemålning
Slaget vid Adwa oljemålning
Slaget vid Adwa oljemålning
Slaget vid Adwa oljemålning

Klubbat för:

2 400 SEK

2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Omkring 1940, minnesmålning för slaget vid Adwa, olja på duk, ca 98x188 cm

PROVENIENS: Hemförda från Etiopien under 1940-talet, av svensk stridspilot, vilken stred för Haile Selassie.

HISTORIK: Slaget vid Adwa/Adua, 1896, under det första italiensk-abesiska kriget (1894-1896). Mellan det abessinska riket och Italien.

Krackelerad, rullad

689977

2019-11-17