Slaget vid Adwa oljemålning
Klubbat för:
2 400 SEK
2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Omkring 1940, minnesmålning för slaget vid Adwa, olja på duk, ca 98x188 cm
PROVENIENS: Hemförda från Etiopien under 1940-talet, av svensk stridspilot, vilken stred för Haile Selassie.
HISTORIK: Slaget vid Adwa/Adua, 1896, under det första italiensk-abesiska kriget (1894-1896). Mellan det abessinska riket och Italien.
Krackelerad, rullad
689977
2019-11-17