Jan Kath matta

Jan Kath matta
Jan Kath matta
Jan Kath matta
Jan Kath matta

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JAN KATH, "Sanchir", matta, handknuten, bård av silke, grå nyanser, ca 236x160 cm

HISTORIK
Jan Kath är en tysk formgivare som gjort sig känd genom hans mycket efterfrågade mattor som blandar hantverkstradition med samtida minimalistik design. Mattorna knyts i Nepal med en mycket hög kvalitetsstandard. Kaths mattor har visats på gallerier och mässor i Milano och New York och han har snabbt nått en bred internationell kundgrupp.

Obetydligt slitage

690121

2019-11-10