Vas Kina Oxblodsglasyr
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, stengods, Kina, 1900-tal, oxblodsglasyr, höjd ca 15 cm
HISTORIK: Denna typ av stengodsvaser framstår ofta/alltid med "nagg" runt fotringen då de separerades från basen genom att stötas/slås av
Krackelering
690174
2019-10-19