Vinglas 1700-tal
Klubbat för:
7 000 SEK
2 000 SEK
VINGLAS, 1700-talets mitt, Tyskland (dagens tyska område), hessisk modell, konisk cuppa, fot med omvikt kant, cuppa med graverad och förgylld dekor, i form av vapensköld å ena sidan, spegelmonogram under krona inom korslagda lagerkvistar å den andra, höjd ca 16 cm
Bara lite av förgyllningen kvarstår
690230
2019-10-18