Vinglas 1700-tal

Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

2 000 SEK

VINGLAS, 1700-talets mitt, Tyskland (dagens tyska område), hessisk modell, konisk cuppa, fot med omvikt kant, cuppa med graverad och förgylld dekor, i form av vapensköld å ena sidan, spegelmonogram under krona inom korslagda lagerkvistar å den andra, höjd ca 16 cm

Bara lite av förgyllningen kvarstår

690230

2019-10-18