Gungstol "RAR"

Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol
Gungstol

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, "RAR", gungstol, vit formgjuten glasfiberförstärkt plast, svart pöl, ben i metall på trämedar, etikettmärkt Herman Miller, nr: 028836, sitthöjd ca 44 cm

HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Bruksslitage

690349

2019-10-17