Carl Larsson etsning
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919): Modell, monogramsignerad CL, bär påskrift "Mjukgrundsetsning Carl Larsson 1896 (a. Tallberg)", etsning, ca 23,6x16,5 cm
HISTORIK: Carl Larssons tredje mjukgrundsetsning efter blyertsteckning förekommande i Nationalmuseums samlingar. Utförd vid Axel Tallbergs gravyrkurs.
LITTERATUR: Hjert & Hjert 22
Ej examinerad ur ram, gulnad
690356
2019-10-17