Carl Larsson etsning

Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): Modell, monogramsignerad CL, bär påskrift "Mjukgrundsetsning Carl Larsson 1896 (a. Tallberg)", etsning, ca 23,6x16,5 cm

HISTORIK: Carl Larssons tredje mjukgrundsetsning efter blyertsteckning förekommande i Nationalmuseums samlingar. Utförd vid Axel Tallbergs gravyrkurs.
LITTERATUR: Hjert & Hjert 22

Ej examinerad ur ram, gulnad

690356

2019-10-17