Carl Larsson Gunilla och Erik

Carl Larsson Gunilla och Erik
Carl Larsson Gunilla och Erik
Carl Larsson Gunilla och Erik
Carl Larsson Gunilla och Erik
Carl Larsson Gunilla och Erik
Carl Larsson Gunilla och Erik

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): "Gunilla och Erik", monogramsignerad CL, 1909, etsning, ca 14,6x19,7 cm

HISTORIK: Gunilla och Erik är Carl G Laurins fru och yngsta dotter.
LITTERATUR: Hjert & Hjert, "Carl Larssons grafiska verk", sid 152

Ej examinerad ur ram

690359

2019-10-17