Carl Larsson Gunilla och Erik
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919): "Gunilla och Erik", monogramsignerad CL, 1909, etsning, ca 14,6x19,7 cm
HISTORIK: Gunilla och Erik är Carl G Laurins fru och yngsta dotter.
LITTERATUR: Hjert & Hjert, "Carl Larssons grafiska verk", sid 152
Ej examinerad ur ram
690359
2019-10-17