Numrerat lodjur av Gunnar Nylund, Rörstrand
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1940-tal, stengods, i form av lodjursunge, delvis ristad dekor, ljusgrön och beige glasyr, signerad R SVERIGE GN 58/300, utförd i maximalt 300 exemplar, medföljande eksockel, skulpturens höjd 16, längd 34 cm, sockelns höjd 4-5 cm
690526
2019-11-10