Numrerat lodjur av Gunnar Nylund, Rörstrand

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1940-tal, stengods, i form av lodjursunge, delvis ristad dekor, ljusgrön och beige glasyr, signerad R SVERIGE GN 58/300, utförd i maximalt 300 exemplar, medföljande eksockel, skulpturens höjd 16, längd 34 cm, sockelns höjd 4-5 cm

690526

2019-11-10