Gunnar Nylund kakadua, Rörstrand
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand omkring 1942-1946, chamotterat stengods, i form av kakadua stående på gren, blåturkose och gul glasyr samt brun biskvibränd näbb och klor, signerad R Gn, höjd 24, längd 23 cm
Svag krackelyr
690540
2019-11-10