Gunnar Nylund kakadua, Rörstrand

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand omkring 1942-1946, chamotterat stengods, i form av kakadua stående på gren, blåturkose och gul glasyr samt brun biskvibränd näbb och klor, signerad R Gn, höjd 24, längd 23 cm

Svag krackelyr

690540

2019-11-10