Skål Kina 1800-tal

Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

MINDRE SKÅL, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, konturerad kant, dekor av blommor och fåglar i emaljfärger, järnoxid samt sepia, invändigt med turkos glasyr, botten med sigillmärke, höjd ca 5, diameter 13 cm

Slitage

690582

2019-10-17