Carl Axel Hedelin Stockholm från Riddarfjärden

Klubbat för:

6 400 SEK

8 000 SEK

CARL AXEL HEDELIN (1861-1894): Stockholm från Riddarfjärden, signerad CH, olja på duk, 53,5x71,5 cm

Carl Hedelin började redan som 10-åring att teckna för sin familjs försörjning, och studerade sedan på Konstakademien i Stockholm 1880-1885. Han publicerade teckningar i tidningar och tidskrifter och fick även för en akvarellmålning den hertigliga medaljen i utmärkelse.
Carl Hedelin ansågs vara en stor konstnärsbegåvning, som tog sitt liv blott 33 år gammal, under avtjänande av en ettårig fängelsedom i Paris för "försök till stöld", sannolikt på felaktiga grunder.

Det utmärkande i auktionens utrop är inte detaljerna, utan hur konstnären använder atmosfären, dvs ljusspelet mellan himlen och vattnet. De olika färgtonerna i vitt, blått och rosa bidrar till att, på ett skickligt vis, skapa ett liv och, inte minst, ett djup i bilden för betraktaren. Lägg särskilt märke till atmosfären som sveper in Södermalm i ett avlägset dis, där tornet av Katarina kyrka kan anas långt bort.

Svensk privatsamling

690590

2019-10-28