Jan Runefelt Kastellholmen
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAN RUNEFELT (född 1946): Kastellholmen, signerad och daterad Jan Runefelt -85, olja på pannå, 61x80 cm
Auktionens utrop av Jan Runefelt, en modern/samtida stockholmsskildrare med bakgrund på Konsthögskolan/Konstfack, fångar Kastellholmen med Söder i bakgrunden, i en slags realism med mörka undertoner, men där vattenspeglingar ger liv åt motivet.
Svensk privatsamling
690598
2019-10-28