Ring 14 k guld dekor med orientpärlor
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RING, 14-15 k guld, omkring 1800, s.k. mourning ring, georgian era, sannolikt England, stämplar saknas, navettform med krans av orientpärlor, bakom glas med motiv av sittande kvinna försänkt i djupa tankar under träd med hund, längd 2,7 cm, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 4 g
Glas med repor, baksida med liten bristning samt ristade siffror 29/412
690699
2019-10-17