Johan Åkerblad spegellampett
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett, stockholmsarbete i transition, av Johan Åkerblad, signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 1777, för två ljus, fasetterade kvicksilverfolierat glas med slipad dekor, bronserad, ljusarm i mässing, 45x13,5 cm
Skador, senare ljusarm
691019
2019-10-18