Johan Åkerblad spegellampett

Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett

Klubbat för:

7 200 SEK

7 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett, stockholmsarbete i transition, av Johan Åkerblad, signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 1777, för två ljus, fasetterade kvicksilverfolierat glas med slipad dekor, bronserad, ljusarm i mässing, 45x13,5 cm

Skador, senare ljusarm

691019

2019-10-18