Slottsarkitektur m. m., 6 vol.

Klubbat för:

1 800 SEK

2 000 SEK

SLOTTSARKITEKTUR M. M. (6). ROOSVAL, ALBIN (red.). Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny följd (omkring 1920). [3 volymer, 1: Västergötland, Södermanland och Halland. 2: Östergötland, Västmanland och Uppland. 3: Skåne, Småland och Närke]. Stockholm, E. Lundquists Förlag, 1922-23.
4:o. 320 x 250 mm. Förlagets guldornerade helskinnband med hela guldsnitt. 3 volymer.

JOSEPHSON, RAGNAR. Tessin. Nicodemus Tessin d. y. Tiden - Mannen - Verket. I-II.
Stockholm, 1930-31.
4:o. 278 x 205 mm. 230, 266 s. Planscher. Litet nötta halvfranska band med guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och medbundna främre omslag. Dan Södergrens exlibris. 2 volymer.
(Sveriges Allmänna Konstförenings publikation XXXVIII-XXXIX.).

SELLING, GÖSTA. Svenska herrgårdshem under 1700-talet. Arkitektur och inredning 1700-1780. Stockholm, Bonniers, 1937.
4:o. 280 x 188 mm. 360 s. Planscher i pagineringen. Aningen nött brunt halvmarokängband med upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundet främre omslag. K. G. Fredrikssons exlibris.

Inalles 6 volymer. Ej i detalj kollationerade.

Se text!

691149

2019-10-20