Svepaskar Hjort Anders
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEPASKAR, 2 st, 1900-talets första hälft, undertill märkta HA OLsson (Hjort Anders Olsson Rättvik 1865-1952), daterade 1932 resp 1933, stiliserad dekor av bl a landskap, höjd ca 14 resp 15, diameter 16 resp 15 cm
HISTORIK: Hjort Anders var under sin tid en av Sveriges främsta spelmän. 1950 registrerades HA som tonsättare av Gärdebylåten.
691455
2019-10-20