Svepaskar Hjort Anders

Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders
Svepaskar Hjort Anders

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEPASKAR, 2 st, 1900-talets första hälft, undertill märkta HA OLsson (Hjort Anders Olsson Rättvik 1865-1952), daterade 1932 resp 1933, stiliserad dekor av bl a landskap, höjd ca 14 resp 15, diameter 16 resp 15 cm
HISTORIK: Hjort Anders var under sin tid en av Sveriges främsta spelmän. 1950 registrerades HA som tonsättare av Gärdebylåten.

691455

2019-10-20