Originalgrafik av Friedlaender, 3 vol.
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ORIGINALGRAFIK AV FRIEDLAENDER (3). ATTERBOM, PER DANIEL. Femton dikter av Per Daniel Atterbom med sju färgetsningar av G. Johnny Friedlaender (Paris). Inledning av fil d:r Elisabeth Tykesson. Stockholm, Bibliofila Klubben, 1952.
4:o. 185 x 225 mm. 32, (4) s. 7 signerade färgetsningar med skyddspapper. Lösa ark i marmorerad pappkassett med "rygg" av pergament.
Tryckt i 90 numrerade exemplar, varav detta är nummer 71.
HOMEROS. Nausikaa-episoden. Fyra sånger ur Odysseen. Inledning av Knut Hagberg. Med originaletsningar av Johhny Friedlaender (Paris). (Stockholm), Bibliofila Klubben, 1952.
8:o. 248 x 178 mm. (2 blanka), 3-81, (1) s. 8 signerade etsningar med skyddspapper. Pappersöverdraget originalklotband. Fläckar på bakre pärmen. Tryckt i 245 numrerade exemplar, varav detta är nummer 189.
FRIEDLAENDER, JOHNNY. Oeuvre 1961-1965. Introduction: Max-Pol Fouchet. New York, Touchstone Publishers, (1965).
4:o. 324 x 246 mm. 76, (4) s. 1 originallitografi. Dekorerat originalklotband.
Inalles 3 volymer.
Se text!
691661
2019-10-27