IBIS-gruppen med 4 original-blad
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
IBIS-GRUPPEN MED 4 ORIGINALBLAD. HERMANN, FINN (text). Die Gruppe IBIS im bildkünstlerischen Spektrum. THE IBIS group in the spectrum of visual art. Köpenhamn, Galerie Passepartout, (1971).
8:o. 248 x 195 mm. 56, (1 blank, 1) s. 4 lösa numrerade och signerade grafiska blad, varav 1 litografi och 3 etsningar. Häftad. Tillskrift eller ägaranteckning på titelbladet.
Litografi av Zoltan von Boer, etsningar av Bert-Johnny Nilsson, Jörgen Boberg och Gerald Steffe.
Tysk och engelsk parallelltext. Illustrerad med fotografier av Per Bergström, Lennart Leufvenius, Einar Merkel Rydberg, Svend Munk, Ernst von Scheele och Malou Wennerström.
Se text!
691685
2019-10-27