Eric Grate skulptur brons
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ERIC GRATE (1896-1983): Urnkvinna - Dafne, signerad med monogram och annoterad H.C., patinerad brons, höjd med stensockel 20,5 cm
Komponerad 1959-60
Uppställd i monumemtalformat i röd granit, Härnösands kommun
PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären
LITTERATUR: Pontus Grate och Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, jämför text och bild sidan 110
691784
2019-11-10