Eric Grate skulptur brons

Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons
Eric Grate skulptur brons

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ERIC GRATE (1896-1983): Urnkvinna - Dafne, signerad med monogram och annoterad H.C., patinerad brons, höjd med stensockel 20,5 cm
Komponerad 1959-60
Uppställd i monumemtalformat i röd granit, Härnösands kommun
PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären
LITTERATUR: Pontus Grate och Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, jämför text och bild sidan 110

691784

2019-11-10