Skulptur Nya Guinea

Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea
Skulptur Nya Guinea

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKULPTUR Asmat, Kasuarinakusten Nya Guinea, rituell anfädersskulptur i trä, man och kvinna, höjd 83 cm

Proveniens:
xpeditionsledare Magnus Anderssons samling, Helsingborg, insamlad på 1970-tal, tillverkad ca 1960-tal

Utställd:
Louisiana, Danmark, 1991-09-14--1992-01-12 ´Oceania-Kunst fra Melanesien´, Kat.nr. 58

691990

2019-11-10