Kanotför Papua

Kanotför Papua
Kanotför Papua
Kanotför Papua
Kanotför Papua
Kanotför Papua
Kanotför Papua

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KANOTFÖR Asmat, Kasuarinakusten Nya Guinea, Genombruten dekor bl.a. med stiliserad näbb från näshornsfågel, längd 84 cm

Proveneins:
Magnus Anderssons samling, Helsingborg, insamlad på 1970-talet, tillverkad ca 1960-tal

Utställd:
Louisiana, Danmark, 1991-09-14--1992-01-12 ´Oceania-Kunst fra Melanesien´,. kat.nr. 23

691993

2019-11-10