Kanotför Papua
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KANOTFÖR Asmat, Kasuarinakusten Nya Guinea, Genombruten dekor bl.a. med stiliserad näbb från näshornsfågel, längd 84 cm
Proveneins:
Magnus Anderssons samling, Helsingborg, insamlad på 1970-talet, tillverkad ca 1960-tal
Utställd:
Louisiana, Danmark, 1991-09-14--1992-01-12 ´Oceania-Kunst fra Melanesien´,. kat.nr. 23
691993
2019-11-10