Anfäderspåle Asmat
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANFÄDERSPÅLE, Mbis, Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea, anfäderspåle, skulpturen är i rituellt syfte till minne av död krigare, tillverkad ca 1950/60-tal. höjd 226 cm.
Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, insamlad 1976
692025
2019-11-10