Dorothea Tanning etsningar

Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar
Dorothea Tanning etsningar

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

DOROTHEA TANNING (1910-2012): mapp, " La Marée", 15 etsningar och akvatint i färger på archespapper, varav 8 signerade, samt 6 signerade duplicerade etsningar och akvatint i färger på japanpapper, mappen numrerad 71/75, André Pieyre de Mandiargues, Georges Visat, Paris, plåtstorlek ca 28,5 x 15,5 cm, mappens storlek 40,5 x 28 cm.

Smärre slitage, urspungligen har det varit 8 etsningar på japanpapper, två saknas sådeles.

692050

2019-10-27